rolety dachowe
JAK WYBRAĆ MATERIAŁY NA ROLETY?
23 lutego 2016

PLISY CZY ROLETY, ROLETY CZY PLISY?

Plisy czy rolety

Pewnie wielu z Nas przy zakupie osłon okiennych zadaje sobie pytanie jaką wybrać formę osłon okiennych do naszego mieszkania. Nie jest to łatwy wybór, dlatego że plisy są około 20 do 30 procent droższe od klasycznych rolet przyszybowych w kasetkach. Cena ma niewątpliwie duże znaczenie, ale należy rozważyć inne argumenty, aby dokonać właściwego wyboru.

Dlaczego plisy?

Moim zdaniem znaczną przewagę mają plisy, choć zdaję sobie sprawę że nie wszystkim się one podobają.
Na pierwszy rzut oka plisy wydają się bardziej delikatne i możemy mieć obawę, że ich żywotność będzie niedługa. Otóż niekoniecznie. Plisy wykonywanie są z trwale sprasowanego w harmonijkę materiału, który można czyścić i myć co w przypadku rolet nie jest takie oczywiste, bo rolet raczej nikt nie demontuje. Plisy można w prosty sposób zdjąć i wyczyścić od strony szyby.
Jeśli chodzi o funkcjonalność, to plisy w przeciwieństwie do rolet można opuszczać od dołu do góry i odwrotnie, pozostawiając materiał w dowolnym położeniu. Dzięki przysłonięciu plisy od dołu np. do połowy okna jesteśmy osłonięci od tzw. gapiów z zewnątrz nie tracąc kontaktu z otoczeniem (np. pięknym widokiem z okna). Oczywiście nie każdy mieszka w pięknym otoczeniu, wtedy możemy zasłaniać się od góry.
Plisa montowana jest zazwyczaj w świetle szyby, dzięki czemu zyskujemy miejsce aby móc szeroko otworzyć okno lub drzwi balkonowe. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli wychodzimy na balkon lub na ogród. Roleta z powodu kasety zamontowanej na skrzydle okiennym ma ograniczony zakres otwarcia, co często skutkuje niszczeniem tynku we wnęce okiennej lub uszkodzeniem kasety.
Jeśli chodzi o osłonę przed słońcem zarówno plisa jak i roleta skutecznie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Przy ciemnych materiałach zalecane są tkaniny z jasnym perłowym odbiciem od zewnątrz, aby ochronić pomieszczenia przed ich nadmiernym nagrzewaniem. Tutaj również na naszym rynku materiały plisowane występują w większej gamie do wyboru.
Wybór należy do Państwa. Firma roletki.home.pl zapewni Państwu profesjonalne doradztwo przy wyborze najwłaściwszej formy osłon okiennych i rozwieje wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.