Plisy czy rolety
PLISY CZY ROLETY, ROLETY CZY PLISY?
20 lutego 2016
27_homearena_head-www-1-1024x379
Firma roletki.home.pl na Targach Nieruchomości i Wyposażenia Wnętrz w Szczecinie.
23 lutego 2016

JAK WYBRAĆ MATERIAŁY NA ROLETY?

rolety dachowe

Wybór materiałów na rolety nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Jeśli chcemy połączyć walory estetyczne i użytkowe to czeka nas nie lada dylemat, ponieważ na rynku dostępna jest szeroka oferta rodzajów, kolorów i wzorów tkanin. Nie wszystkie jednak są praktyczne i można sobie wyrządzić szkodę…
Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie:

JAKĄ ROLĘ MAJĄ SPEŁNIAĆ NASZE ROLETY?

Jeśli mają służyć tylko jako ozdoba, to najlepiej wybrać tkaninę dekoracyjną, albo pozostać przy tradycyjnych zasłonkach i firankach lub roletach rzymskich. Pamiętajmy tutaj, że rolety służyć nam powinny wiele lat, więc materiał może nam się szybko opatrzyć.
Najlepiej wybierać materiały, które spełniają funkcję użytkową czyli osłonią nas przed nadmiernym światłem oraz przed tzw. otoczeniem zewnętrznym.

JAKI WYBRAĆ KOLOR TKANIN?

Przy wyborze koloru materiału bardzo ważne jest określenie położenia okien w mieszkaniu względem słońca. Nigdy nie powinniśmy wybierać ciemnych materiałów tam gdzie występuje silne nasłonecznienie, czyli od strony południowej i zachodniej. Otóż ciemny materiał działa na słońce jak magnes i będzie silnie nagrzewać nasze mieszkanie. Temperatura może być nawet o 5-6 st. wyższa niż w przypadku jasnej tkaniny, co w upalne dni będzie bardzo niewskazane. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłby wybór tkaniny jasnej, ale za to o gęstym splocie i impregnowanej. Ponadto tkaniny ciemne powodują, że jest zbyt ciemno w pomieszczeniu. Ciemne tkaniny także szybko płowieją na słońcu i tym samym tracą swoje właściwości, a ponadto wywołują puchniecie materiału, bo między szybą a materiałem powstaje gorąca poduszka. To z kolei powoduje wypadanie materiału z prowadnic. Najlepiej skorzystać z całej gamy jasnych tkanin.
Materiały gumowane często polecane przez niektórych oferentów także nie zdają egzaminu. W słoneczne dni „falują” na słońcu, a jesienną i zimową porą „pocą” się powodując zagrzybianie tkaniny od strony szyby, co niestety nie szybko zobaczymy.
Z ciemnych tkanin możemy korzystać w pokojach gdzie okna skierowane są na północ i wschód, bo wtedy nie występują opisane wcześniej problemy.
Ciemnych tkanin nie powinniśmy także stosować w łazienkach i kuchn,i jeśli chcemy jednocześnie osłonić się przed słońcem i skorzystać ze światła dziennego.
Jeśli chodzi o dobór kolorów, to powinniśmy je tak dobierać tak, aby pasowały do ścian, a nie do mebli i podłogi. Najlepiej dobierać kolory neutralne (beż, piaskowy, ecru itp.) Na białych tkaninach najszybciej z kolei wydać jakiekolwiek zabrudzenia.

JAKI RODZAJ TKANINY DO ROLETY?

Jeśli chodzi o wybór rodzaju tkaniny, to najlepiej jeśli będzie z poliestru oraz gęstotkana i impregnowana.
Zbyt cienka tkanina ma dużą przepuszczalność słońca, powoduje puchnięcie materiału w roletach z prowadnicami. W przypadku kolorowych tkanin cienka tkanina powoduje po opuszczeniu, że mamy ściany i sufit w kolorze materiału rolety.
Z kolei tkaniny z materiałów naturalnych (len, bawełna) nie mają ochronnych impregnatów i bardzo szybko ulegają zabrudzeniu.
Jak widać problemów może wystąpić bardzo wiele, dlatego firma roletki.home.pl oferuje pomoc i doradztwo przy wyborze najwłaściwszych materiałów do rolet. Zapraszamy do kontaktu.